pozwala przejść do poprzeniej strony                                                                                      
  1.     O Veni•Vidi
  2. Narząd wzroku
  3. Usługi
  4. Dla rodziców
  5. Dla dorosłych
  6. Niewidomości
  7. Artykuły
  8. Kontakt

We współczesnym świecie zaburzenia funkcji widzenia nie eliminują osób tym dotkniętych z wszelkich form aktywnego życia zawodowego i społecznego. Nie eliminuje z tego nawet całkowita utrata wzroku. Przy odpowiednim stopniu determinacji osób dotkniętych tym schorzeniem, a także osób im najbliższych, niedowidzenie staje się tylko inną, ale w niczym nie gorszą, formą aktywnego życia bynajmniej nie eliminującą z realizacji marzeń i uprawiania swoich pasji.

W tym dziale naszej witryny internetowej mam dla moich uczniów i dorosłych podopiecznych jedno wielkie przesłanie ‒ nie ma rzeczy niemożliwych dla osób niedowidzących i niewidomych. Kiedyś w kręgu moich znajomych był niewidomy Jarosław ‒ wielki miłośnik żeglarstwa. Swego czasu wziął udział w relacjonowanym przez telewizję TVN projekcie „Zobaczyć morze”, w którym niewidomi żeglarze odbyli rejs morskim jachtem żaglowym SY „Zawisza Czarny”. Innym razem Jarosław odbył rejs szkolnym statkiem żaglowym STS „Kapitan Borchardt”. W obu przypadkach niewidomi żeglarze stanowili na morzu normalną załogę pracującą na równi z resztą załogi.

W skali świata można by zapewne podać tysiące przykładów tego, jak osoby z dysfunkcją wzroku nie poddały się, żyły i żyją normalnie wśród osób pełnosprawnych, co więcej przewyższyły je swoimi sukcesami życiowymi. Dość wspomnieć cenioną polską niewidomą poetkę Jadwigę Stańczakową; światowej sławy niewidomych muzyków José Feliciano, Andreę Bocelli, Raya Charlesa i Steviego Wondera; cenionych niewidomych artystów sztuk plastycznych Eşrefa Armağana, Johna Bramblitta i Keitha Salmona; niewidomych wyczynowców sportów ekstremalnych Milesa Hiltona-Barbera i Erika Weihenmayera (zdobywcę Mount Everestu).

Ostatnia z wymienionych postaci jest symboliczna w sposób szczególny ‒ wydaje się ona mówić, iż nie ma takiego „życiowego Mount Everestu”, jakiego nie może osiągnąć osoba z upośledzeniem wzroku. Wśród osób niewidomych znajdziemy dziś ludzi wszystkich grup społecznych i zawodów ‒ aktorów, inżynierów, polityków, społeczników, pisarzy, lekarzy, naukowców.

Wady wzroku, czy nawet całkowity zanik funkcji widzenia, z niczego dziś nie eliminują. Tę prostą prawdę, ale zarazem też otuchę, chcemy uczynić pewnym uniwersalnym przesłaniem działu „Artykuły”. Odpowiednią pracą z tyflopedagogiem, terapeutą i rehabilitantem wzroku przywraca się dziś do normalnego życia wszystkie osoby dotknięte zaburzeniami funkcji widzenia, czy to dzieci, czy też osoby dorosłe. Chcemy w tym dziale publikować dla Państwa artykuły naukowe, popularnonaukowe, ale także o szerokim profilu społecznym, w tym wywiady z osobami związanymi z działaniami na rzecz osób niewidomych i niedowidzących z Płocka, powiatu płockiego i miast okolicznych.

Zapraszamy do współtworzenia tego działu witryny Veni●Vidi. Jest to zaproszenie dla rodziców dzieci z zaburzeniami funkcji widzenia, aby podzielili się swoimi doświadczeniami z terapii i rehabilitacji swoich dzieci. Jest to także zaproszenie dla ludzi dorosłych lub członków ich rodzin, aby podzielili się swoją historią i pokazali innym ludziom, iż problem niedowidzenia nie eliminuje z aktywnego życia. Warto i należy ukazywać takie przykłady, aby panowała świadomość społeczna zacierająca granice pomiędzy pełnosprawnością a niepełnosprawnością funkcji widzenia w codziennym życiu.

Tekst alternatywny

Nie ma takiej przeszkody życiowej, jakiej nie mogłaby pokonać osoba z upośledzeniem funkcji wzroku



Partnerzy:
Tekst alternatywny   Tekst alternatywny Tekst alternatywny  
Copyright © 2015 Veni●Vidi TERAPIA I REHABILITACJA WZROKU. Wszelkie prawa zastrzeżone. │ Polityka prywatności